Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco CSE

Asseco partnerem Smart City Forum

Asseco Data Systems było partnerem Smart City Forum, największego w Polsce wydarzenia poświęconego tematyce inteligentnych miast. Kongres odbywał się w dniach 19-20 września 2018 r. w Warszawie.

W tegorocznej edycji Smart City Forum wzięło udział 60 prelegentów i ponad 500 uczestników. Podczas dwóch dni debat i prezentacji dyskutowano o tym jak kwestie związane z rozwojem inteligentnych technologii w miastach widzą samorządowcy, mieszkańcy oraz firmy technologiczne. Poruszano m.in. tematykę elektromobilności, zarządzania miejskimi danymi, komunikacji miasta z mieszkańcami, zagospodarowania miejskiej przestrzeni. Przedstawiciele polskich miast opowiadali o swoich osiągnięciach, planach oraz wizji na rozwój.

Prezes Asseco Data Systems Andrzej Dopierała wziął udział w panelu dyskusyjnym pt „Idea miasta innowacyjnego”.  Poświęcony był on zrównoważonemu podejściu do rozwoju miast, strategicznemu wykorzystaniu innowacji oraz modelom współpracy miast i biznesu.

Prezes ADS podzielił się swoim doświadczeniem opowiadając o inteligentnych rozwiązaniach wdrożonych przez Asseco w polskich miastach: na Śląsku (Śląska Karty Usług Publicznych ŚKUP), w Rzeszowie (system monitoringu miejsc parkingowych, inteligentny system transportowy), czy w Gdańsku (Gdańska Platforma Edukacyjna). Podkreślił przy tym, że projekty z zakresu „smart cities” nie są tylko domeną dużych metropolii, poszczególne jego elementy mogą być wdrożone również przez kilkunastotysięczne miasta.

Paweł Sokołowski oraz Piotr Strzelec z Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems przedstawili uczestnikom Kongresu szczegóły dotyczące najnowszego projektu Asseco – Dworca Lokalnego w Rzeszowie.

Wyjątkowość współtworzonego przez Asseco Dworca Lokalnego w Rzeszowie polega na tym, że zbudowały go nie firmy budowlane, a technologiczne. Jest kwintesencją pojęcia inteligentnego transportu miejskiego. Nowoczesny jest zarówno sam budynek dworca (fotowoltaika, oświetlenie LED), ale przede wszystkim zastosowana infrastruktura IT tworząca tzw. system ITS (inteligentny system transportowy): e-tablice pasażerskie, automatyczny system zapowiedzi głosowych, biletomat, infokiosk, WI-FI, system kamer rejestrujących i analizujących przepływ pojazdów.  

Paweł Sokołowski, Dyrektor Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems.

Zobacz także