Dlaczego Tak? Sztuczna inteligencja w sektorze obronnym

Szacowana wartość światowego rynku sztucznej inteligencji w sektorze obronnym wzrośnie w 2025 r. do ponad 11,5 mld USD. To blisko dwa razy więcej niż wyniosła ona w 2020 r.* W jakich obszarach tego sektora sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie? Jaki jest stopień jej zaimplementowania? M.in. o tym rozmawiali Zdzisław Wiater, Dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań Sektora Bezpieczeństwa, Asseco Poland oraz Robert Stanilewicz w programie „Dlaczego Tak”, w którym w prostych słowach opowiadamy o cyfryzacji biznesu i nie tylko.

Widzimy coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji, bo oprócz systemów rakietowych mamy też systemy obrony przeciwbalistycznej oraz przeciwrakietowej. Przykładowo Patriot czy system używany przez siły izraelskie jest wyposażony m.in. we wspomaganie sztuczną inteligencją, po to żeby przede wszystkim zwolnić operatora z podejmowania decyzji, polegającej na tym, czy identyfikowany obiekt należy traktować jako zagrożenie czy jako obiekt cywilny – powiedział Zdzisław Wiater. Sztuczna inteligencja będzie także w coraz większym stopniu wykorzystywana w koszarach, gdyż bardzo często problemem, z którego my jako cywile nie zdajemy sobie prawy, jest cała logistyka związana z prowadzeniem działań zbrojnych. Przegotowanie i zorganizowanie dostaw, tam już pojawiają się elementy sztucznej inteligencji, które optymalizują te działania – dodał.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sztucznej inteligencji w obronności? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy!

*Źródło: MarketsandMarkets

AIbezpieczeństwo cybernetycznebezpieczeństwo państwacyberbezpieczeństwoDlaczego takRobert Stanilewiczsektor obronysztuczna inteligencjaZdzisław Wiater