Asseco zwycięzcą konkursu „Spółdzielcza Technologia Roku 2020”

Wspólna Platforma Informatyczna (WPI) została nagrodzona w I edycji konkursu „Spółdzielcza Technologia Roku 2020” w kategorii „Kompleksowe rozwiązanie firm IT dedykowane dla bankowości spółdzielczej”. Konkurs zorganizował Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Rozwiązanie zostało już wdrożone w Banku Spółdzielczym w Płońsku oraz Lubaczowie.

Wspólna Platforma Informatyczna (WPI) to projekt realizowany w modelu SaaS. Rozwiązanie jest dedykowane wszystkim bankom spółdzielczym, jednak każdemu z nich zapewnia autonomię prowadzenia biznesu. Dodatkowo do minimum ogranicza koszty inwestycji po stronie klienta. Decydując się na wdrożenie Wspólnej Platformy Informatycznej, bank nie ponosi ryzyka finansowego niepowodzenia projektu, gdyż ten element bierze na siebie Asseco. Wspólna Platforma Informatyczna jest implementacją rozwiązania Asseco BooX dedykowaną dla banków spółdzielczych. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, które zawiera wszystko, czego potrzebuje nowoczesna instytucja finansowa. Z tego rozwiązania korzysta już Bank Spółdzielczy w Płońsku oraz Lubaczowie.

Wspólna Platforma Informatyczna to dla banku spółdzielczego eliminacja inwestycji i przewidywalność kosztów. Platforma jest bowiem dostępna w modelu SaaS, co znakomicie zmniejsza koszty związane z posiadaniem odrębnej infrastruktury i zasobów do ich utrzymania. Asseco przejmuje odpowiedzialność za infrastrukturę sprzętową, utrzymanie serwerowni, licencje i aktualizacje oprogramowania, a także takie czynności jak zamknięcia dnia/miesiąca/roku. W ramach jednej opłaty abonamentowej banki spółdzielcze w Płońsku oraz Lubaczowie otrzymały wszystko, co jest niezbędne do bieżącego funkcjonowania oraz rozwoju współczesnej instytucji finansowej. Nowa oferta banków może być więc wdrażana szybciej, a uwspólnienie pomaga nie tylko spełniać obowiązki regulacyjne, ale również obniżyć koszty – powiedział Andrzej Nowakowski, Dyrektor Pionu Banków Spółdzielczych, Asseco Poland.

Nagrodę w imieniu Asseco, podczas Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, odebrał Zbigniew Pomianek, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland, który podkreślił ogromną wagę zespołów, pracujących przy tym projekcie.

Chciałem bardzo podziękować zarządom banków w Płońsku i Lubaczowie za to, że zdecydowały się wdrożyć to rozwiązanie, a przede wszystkim zespołom tych organizacji za współpracę przy tej inicjatywie – powiedział przedstawiciel Asseco. W ramach wspólnych działań przenieśliśmy praktycznie wszystkie systemy banków do rozwiązań chmurowych Asseco. Wymagało to ogromnego zaangażowania uczestników projektu, którego efektem jest sukces tego przedsięwzięcia w obydwu instytucjach – dodał.

Celem konkursu Spółdzielcza Technologia Roku 2020”, w którym wzięły udział banki spółdzielcze, grupy bankowe oraz firmy IT jest, m.in. promowanie unikalnych rozwiązań, które mogą być wykorzystywane przez banki spółdzielcze w ramach dostępnych technologii i rozwiązań opracowanych przez firmy IT. Wśród zwycięzców konkursu znalazł się również, korzystający z rozwiązań Asseco, Bank Spółdzielczy we Wschowie, który został wyróżniony w kategorii „Zespół IT w bankowości spółdzielczej”

Więcej informacji o Wspólnej Platforma Informatyczna (WPI) na : https://wpi.asseco.com/

 

Andrzej NowakowskiAsseco BooXBank out of the BoxBank Spółdzielczy w LubaczowieBank Spółdzielczy w PłońskuBooXSpółdzielcza Technologia Roku 2020WPIWspólna Platforma Informatyczna