Asseco wspiera transformację cyfrową Demokratycznej Republiki Konga

Asseco podpisało list intencyjny z Agencją Rozwoju Cyfrowego, która odpowiada za rozwój usług cyfrowych w Demokratycznej Republice Konga. Dokument stanowi podstawę do realizacji portfolio projektów wspierających proces digitalizacji kraju, których koszt szacowany jest na blisko 40 mln euro.

W ramach współpracy z Asseco, w tym drugim co do wielkości kraju Afryki, powstanie system informacji geograficznej GIS, który będzie stanowił istotny element rozwoju sektora rolno-spożywczego. W planach jest również wdrożenie systemu do obsługi zamówień publicznych, platformy wspierającej rolników – rejestru gospodarstw oraz systemu edukacji rolniczej, którego celem jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. Przy wsparciu ekspertów Asseco powstanie także centrum kształcenia dla przyszłych ekspertów z obszaru cyfryzacji.

To już kolejne takie przedsięwzięcie podjęte przez Asseco na kontynencie afrykańskim – powiedział Paweł Hansdorfer, Dyrektor Rynków Zagranicznych, Asseco Data Systems. Po Zambii i Republice Togijskiej gdzie we współpracy z lokalnym rządem uruchomiliśmy Cyber Defense Africa, finalizujemy kolejne wielkie przedsięwzięcie wspierane przez Unię Europejską. To kolejny unikalny projekt tym razem ukierunkowany na wsparcie digitalizacji ministerstw, a w szczególności sektora rolnictwa, gdzie wykorzystujemy nasze doświadczenia z Europy Środkowej oraz wspieramy unijne cele rozwojowe w Afryce – dodał.

Projekty realizowane w partnerstwie z Asseco wpisują się w „Krajowy Plan Cyfrowy – Horyzont 2025”, który stanowi zbiór blisko 70 priorytetowych dla cyfryzacji Demokratycznej Republiki Konga inicjatyw. Koszt inwestycji szacowany jest na blisko 40 mln euro. Asseco, aby uzyskać finansowanie dla tych projektów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, skorzysta z Funduszu Gwarancyjnego Unii Europejskiej.

Kolejnym krokiem w ramach współpracy będzie doprecyzowanie jej zakresu i podpisanie ostatecznej umowy. Na jej mocy powstanie spółka, której celem będzie nadzorowanie sprawnego przebiegu projektów.

AfrykacyfryzacjaDemokratyczna Republika Kongadigitalizacjaekspansja zagranicznaHoryzont 2025KongoKrajowy Plan CyfrowyPaweł HansdorferRepublika Togijskarynek zagranicznyrynki zagraniczneTogoUEUnia EuropejskaZambia