Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco Poland wziął udział w 3. edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 15-16 listopada 2018 roku w Jasionce k. Rzeszowa.
Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji była „Nauka skazana na biznes”. Temu tematowi poświęcono m.in. jedną z debat, w której uczestniczył Adam Góral. Podczas dyskusji rozmawiano przede wszystkim o współpracy polskiej nauki z biznesem oraz sposobach na jej wzmacnianie i dalszy rozwój.
Potrzebujemy zmiany w podejściu do innowacji. Duże firmy są potrzebne nauce i warto, żeby biznes dostrzegł wartość na uczelniach – powiedział Adam Góral.
W debacie wzięli udział także m.in. Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Katarzyna Walczyk-Matuszyk, Zastępca Dyrektora ds. Innowacji, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE; Izabela Żmudka, Zastępca Dyrektora, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Sławomir Wiak, Rektor, Politechnika Łódzka.
W trakcie pierwszego dnia konferencji odbył się także panel dyskusyjny pod hasłem – „Polskie inwestycje zagraniczne. Czy mamy szanse na globalne czempiony?”, podczas którego rozmawiano m.in. o czynnikach, jakie trzeba brać pod uwagę decydując się na ekspansją zagraniczną. Dyskutowano również o tym, jak na tle innych krajów wyglądają polskie inwestycje.
Celem przedsiębiorców nie powinno być samo bycie za grani¬cą, ale zarabianie, by mieć pieniądze na inwestycje. Udana akwizycja wymaga szczęścia – płacimy za historię, ale kupujemy przyszłość – powiedział Adam Góral.
W dyskusji uczestniczyli m.in. Paweł Surówka, Prezes Zarządu, PZU; Paweł Dziekoński, Wiceprezes Zarządu, Kazar Footwear oraz Radosław Kwiecień, Członek Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego.
Informatyka bankowa wyznacza kierunki rozwoju w informatyce światowej – mówił Adam Góral podczas sesji „Cyfrowa broń fiskusa”, która odbyła się drugiego dnia Kongresu 590. W trakcie debaty uczestnicy dyskutowali m.in. na temat tego, jakie techniki i narzędzia analityczne BigData są wykorzystywane w procesach wykrywania oszustw podatkowych oraz czy ich stosowanie może przyczynić się do zwiększania poziomu uczciwej konkurencji.
W panelu wzięli udział Teresa Czerwińska, Minister Finansów, Przemysław Krawczyk, Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami, Ministerstwo Finansów oraz Przemysław Koch, Pełnomocnik do Spraw Informatyzacji, Ministerstwo Finansów, a także Michał Kanownik, Prezes Zarządu, ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.