Asseco w czołówce spółek z najlepszymi relacjami inwestorskimi

Relacje inwestorskie Asseco zostały docenione w największym w Polsce badaniu organizowanym przez „Parkiet” i Izbę Domów Maklerskich. Najlepiej komunikujące się z rynkiem spółki z indeksu WIG30 wyłoniono w dwóch częściach badania poprzez głosy przedstawicieli instytucji finansowych oraz czytelników dziennika i indywidualnych inwestorów. Asseco Poland zajęło 3. miejsce w części przeprowadzonej wśród inwestorów instytucjonalnych i analityków oraz 5. w części dedykowanej inwestorom indywidualnym.

Dobre relacje inwestorskie opierają się przede wszystkim na transparentnej komunikacji i dialogu z inwestorami, niezależnie od bieżących wyników finansowych spółki i sytuacji, w jakiej znajduje się ona w danym momencie. Programy IR powinny być konstruowane z wykorzystaniem informacji zwrotnej z rynku tak, aby odpowiadały potrzebom poszczególnych grup odbiorców. Dobry IR-owiec to dobrze poinformowany IR-owiec, który przedstawiając inwestorom konkretne zagadnienie ma pełną wiedzę na dany temat, zarówno pod kątem biznesowym, finansowym czy prawnym i potrafi rzetelnie przedstawić pełen obraz sytuacji. Kierując informacje do inwestorów ważna jest umiejętność postawienia siebie w roli osoby z zewnątrz, gdyż wtedy łatwiej jest formułować zrozumiały przekaz. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa, w tym szczególnie niskie stopy procentowe, sprawiły, że trzymanie pieniędzy na lokatach bankowych stało się nieopłacalne. Z tego powodu w 2020 r. istotnie wzrosło zainteresowania giełdą, w tym spółkami reprezentującymi takie branże jak TMT, ochrona zdrowia czy biotechnologia. W minionym roku w Polsce przybyło blisko 85 tys. rachunków maklerskich. Jednocześnie COVID-19 zwiększył niepewność na rynku kapitałowym. W tej nowej rzeczywistości obiektywna i dwustronna komunikacja jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu. Obserwujemy wzmożony kontakt zarówno ze strony inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych, którzy częściej pytają o aktualną sytuację w spółce i grupie oraz ewentualne zagrożenia czy pojawiające się szanse rynkowe w poszczególnych segmentach i sektorach naszego biznesu. Odnotowaliśmy również częstszy kontakt ze strony nowych, zagranicznych inwestorów, którzy w warunkach pracy zdalnej dysponowali większą ilością czasu i mogli bliżej zapoznać się z naszą spółką – powiedziała Joanna Paczkowska-Tatomir, Menedżer ds. Relacji Inwestorskich, Asseco Poland.

Informacja o rankingu: https://www.parkiet.com/Firmy/303059991-KGHM-LPP-i-Tauron–liderami-relacji-inwestorskich.html

Artur WizaGazeta Giełdy Parkietgazeta ParkietIzba Domów MaklerskichJoanna Paczkowska-TatomirParkiet TVRelacje Inwestorskie