Asseco Poland i Microsoft razem dla polskiego e-zdrowia

Technologia pozwala nie tylko dokonywać przełomowych odkryć w medycynie, ale oferuje rozwiązania, dzięki którym placówki medyczne mogą działać sprawniej i proponować optymalną terapię dla swoich pacjentów. Potencjał polskiego rynku zdrowia jest ogromny, a rewolucja cyfrowa w tej dziedzinie jest tylko kwestią czasu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów oraz rozszerzając możliwości wykorzystania istniejących rozwiązań, lider rynku rozwiązań dla sektora medycyny – Asseco Poland i Microsoft rozszerzają współpracę w zakresie telemedycyny. Porozumienie zostało podpisane w trakcie konferencji Microsoft dla Zdrowia- Cyfrowa Transformacja w Zdrowiu, która jest pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce prezentującym możliwości chmury obliczeniowej oraz rozwiązań dedykowanym dla służby zdrowia w naszym kraju.

 

Wykorzystanie w medycynie najnowszych rozwiązań informatycznych to kolejny, naturalny krok na drodze do zmiany sytuacji pacjentów i poprawienia jakości usług medycznych. Możliwości współczesnych systemów znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w obsłudze pacjentów, ale także w diagnostyce czy w trakcie całego procesu leczenia. Od analizy Big Data, przez wykorzystanie uczenia maszynowego (ang. machine learning) we wspomaganiu diagnozy, przez wykorzystanie IoT (Internetu Rzeczy) w urządzeniach telemedycznych, do teletransmisji, możliwej w Polsce dzięki porozumieniu Asseco i Microsoft, czy tak subtelnych rozwiązań jak syntetyczne maszyny molekularne (tegoroczna nagroda Nobla).

 

Transformacja cyfrowa służby zdrowia dzieje się na naszych oczach, jesteśmy jej uczestnikami także tu, w Polsce. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w medycynie jest możliwe dzięki wykorzystaniu innowacji, pomysłowości i wyników badań naukowych. Współpraca z Asseco to kolejny krok w stronę nowocześniejszej, bardziej efektywnej i przyjaznej służby zdrowia. Skype for Business w placówkach medycznych pozwoli oszczędzić niezbędny czas i środki, postawić szybszą diagnozę, dzięki czemu lekarze będą mogli skoncentrować się na prowadzeniu optymalnej terapii dla pacjenta – mówi Magda Taczanowska, Dyrektor Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft.

 

Współpraca pomiędzy firmami będzie dotyczyła wykorzystania Skype for Business w zintegrowanym systemie obsługi szpitala (HIS). Dzięki porozumieniu, ponad połowa placówek medycznych w Polsce, także tych posiadających oprogramowanie Asseco (z szacowanym ponad 50% udziałem w rynku oprogramowania dla placówek medycznych w Polsce), będzie mogła wykorzystać nowoczesne techniki komunikacyjne, np. w telekonsultacjach.

 

Polski rynek medyczny ma ogromny potencjał rozwoju, biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne, umożliwiające wdrożenie najnowszych rozwiązań technologicznych, rozmiar rynku – 38 milionów mieszkańców, czy popyt na tego typu rozwiązania. Pacjenci przyzwyczajeni są do wysokiej jakości usług komercyjnych i tego samego oczekują od placówek medycznych. Jako lider na rynku oprogramowania dla szpitali oraz praktyk lekarskich w Polsce, chcemy wyjść naprzeciw potrzebom zarówno pacjentów, personelu medycznego, jak i administracji szpitalnej. Porozumienie z Microsoft, specjalistą w technologiach komunikacyjnych dla biznesu, jest kolejnym krokiem w stronę rozwoju naszej oferty dla służby zdrowia – dodaje Krzysztof Groyecki – Wiceprezes Zarządu Asseco Poland S.A.

 

Pierwszy dzień konferencji będzie poświęcony tematyce projektów regionalnych w Służbie Zdrowia. W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane m.in. wnioski po wdrożeniu projektu „Wielkopolskie e-Zdrowie” przez Macieja Sytka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz szczegóły dotyczące regionalnego projektu e-Zdrowie w nowej perspektywie funduszy UE, omówione przez Marcina Stefańskiego, Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W panelu dyskusyjnym „Wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii informatycznych w zaspokajaniu potrzeb zdrowotnych społeczności lokalnych” weźmie udział m.in. Marcin Węgrzyniak, Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

 

Konferencja odbędzie się w dniach 19-20 października w siedzibie Microsoft w Warszawie, aleje Jerozolimskie 195a.

Cyfrowa Transformacjae-ZdrowieMicrosoft dla Zdrowiasłużba zdrowia