Asseco partnerem Europower

Reforma polskiego sektora dystrybucji energii elektrycznej była jednym z głównych tematów 31. edycji konferencji Europower. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, m.in. jak przebiega proces cyfryzacji tego obszaru oraz przed jakimi wyzwaniami obecnie stoi. W wydarzeniu w roli prelegenta wziął udział Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa w Asseco Poland, który jest również członkiem Rady Programowej Europower.

Rola operatorów sieci dystrybucyjnej będzie znaczącą rosła. Staną oni przed zadaniem przekształcenia sieci pasywnej w aktywną, co będzie wymagało jej cyfryzacji i wykorzystania inteligentnych liczników.

Cieszy nas, że dystrybutorzy energii myślą o zmianach i cyfryzacji, jednak należy pamiętać, że sektor mierzy się z licznymi wyzwaniami, m.in. związanymi ze znacznymi nakładami na modernizację oraz rozbudowę pasywnej, nieokablowanej i przestarzałej sieci dystrybucyjnej. Przewidywane nakłady w najbliższych latach znacznie przekraczają możliwości finansowe, które sektor jest w stanie wygenerować lub pozyskać z rynku. Kolejnymi problemami są: konieczność uporządkowania kwestii legislacyjnych, wprowadzenie systemu komunikacji i wdrożenie standardu wymiany danych. Kiedy sektor dystrybucji stawi im czoła, będzie mógł zacząć w pełni budować inteligentną sieć – powiedział Tomasz Bendlewski. Asseco jest na to gotowe. Dysponujemy niezbędną technologią, sprawdzoną u naszych zagranicznych klientów – dodał.

Ekspert Asseco zwrócił jednak uwagę, że rozwój sektora w kierunku inteligentnych sieci nie będzie możliwy, jeżeli dystrybutorzy nie uświadomią klientów, jakie korzyści wiążą się z tym przedsięwzięciem.

Energetyka dostrzega rolę klienta końcowego, co jest bardzo dużą i pozytywną zmianą. Jednocześnie nie jest on w pełni edukowany. Nie widzi wszystkich możliwości, które nowa energetyka będzie mu oferowała wraz z rozwojem inteligentnych sieci i związanych z tym nowych usług. Oprócz przygotowania sensownego planu cyfryzacji, istotny jest plan edukacji społeczeństwa, wskazanie szans i zagrożeń wiążących się z tym procesem – powiedział przedstawiciel Asseco.

Podczas analizy kierunków rozwoju sektora energetycznego w Polsce poruszony został także temat wirtualnych elektrowni i tego, kiedy e-bloki będą mogły zastąpić tradycyjne jednostki, które są podstawą obecnego systemu.

Musimy pamiętać, że rynek elektrowni wirtualnych najprężniej rozwija się tam, gdzie prosument sprzedaje energię elektryczną, a nie produkuje ją przede wszystkim na własny użytek. Widzimy to m.in. na przykładzie naszych klientów z Ameryki Południowej, gdzie budujemy właśnie takie elektrownie – powiedział Tomasz Bendlewski. Myślę, że w Polsce w rozwiązywaniu problemu rosnącej ilości niesterowalnej energii w sieci oraz w ewentualnym ograniczaniu nakładów na modernizację, czy rozbudowę źródeł wytwarzania, szersze zastosowanie będę miały technologie powiązane z magazynowaniem energii, takie jak elektromobilność, w tym szczególnie V2G, czy też w niedalekiej przyszłości Off-Grid.

Asseco jest liderem rozwiązań informatycznych dla sektora energetycznego w Polsce. Swoją działalność rozwija również na międzynarodowych rynkach m.in. w Serbii, Nigerii, Etiopii, a także w Hiszpanii, Meksyku, Gwatemali, Peru i Argentynie. Systemy billingowe Asseco obsługują blisko 40 mln klientów na świecie, a 60% rachunków za energię elektryczną w Polsce generowanych jest w oparciu o autorskie rozwiązania firmy.

Celem Konferencji Energetycznej Europower było omówienie najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego w Polsce oraz w regionie CEE. Kongres odbył się pod patronatem Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

energetykaEuropowerMMC Polskanowoczesna energetykaOZETomasz Bendlewski