Asseco otwiera nowy dział R&D

Asseco utworzyło w swoich strukturach nowy dział R&D – Asseco Innovation Hub (AIH), który zajmie się rozwojem innowacyjnych produktów i usług. Działalność AIH będzie polegała na wyszukiwaniu i wsparciu rozwoju nowatorskich rozwiązań dla branży finansowej, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju oraz ludzi, którzy je tworzą.

Obecnie 70% przedsiębiorstw deklaruje, że nowe technologie są głównym czynnikiem ich rozwoju1. Oznacza to, że rola nowatorskich rozwiązań zaczyna odgrywać duże znaczenie w strategii biznesowej firm, które muszą sprostać dynamicznie zmieniającym się oczekiwaniom klientów. Grupa Asseco tylko w 2017 roku przeznaczyła 548,2 mln zł na inwestycje w obszar R&D. W ramach swojej działalności badawczo-rozwojowej pozyskuje innowacyjne projekty na kilka sposobów, m.in. poprzez realizację projektów wewnętrznych, współpracę ze startupami oraz korzystając z dofinansowania zewnętrznego.

Asseco Innovation Hub nie tylko pomoże rozwijać innowacyjne pomysły, ale ułatwi wprowadzenie ich na rynek. Dzięki współpracy z Asseco, twórcy rozwiązań zyskają możliwość dostępu do wiedzy ekspertów firmy oraz jej zasobów, otrzymają niezbędne finansowanie, przeprowadzą testy swoich rozwiązań oraz będą mogli promować produkty na konferencjach branżowych Asseco. AIH umożliwi im również bezpośrednią współpracę z klientami spółki.

Obecnie klienci oczekują od dostawców IT coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, które jednocześnie będą bezpieczne. Dział Asseco Innovation Hub zapewnia przyjazne środowisko do rozwoju nowatorskich pomysłów oraz daje możliwość przekształcenia ich w komercyjne produkty i wprowadzenia na rynek. Rozwój nowych projektów odbywa się w 4 etapach i trwa łącznie około 15 miesięcy – powiedział Jarosław Bryl, Dyrektor Zarządzający Asseco Innovation Hub. Powstanie AIH to nasza wizja, w jaki sposób powinna wyglądać współpraca dużej korporacji z początkującymi twórcami – dodał.

Działalność AIH to także organizacja hackathonów takich, jak pierwsza edycja Hackathonu by Asseco, która odbyła się w październiku br. w Krakowie. Cieszyła się ona dużym powodzeniem i jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu zgłoszonych projektów. W sumie do dalszej współpracy zaprosiliśmy 5 drużyn. To wydarzenie stanowi dobry początek naszej inicjatywy, którą będziemy realizować w ramach Asseco Innovation Hub – dodał Tomasz Buczak, Head of Asseco Innovation Hub, Asseco Poland.

Dodatkowo, oprócz działu AIH została utworzona spółka zależna – Asseco Innovation Fund Sp. z o.o., która będzie odpowiadać za finansowanie i zarządzanie portfelem podmiotów, które wytwarzają
i rozwijają produkty zakwalifikowane przez Asseco Innovation Hub do dalszego rozwoju.

Strona Asseco Innvation Hub

1 Źródło: https://www.pwc.pl/kierunek-innowacje

***

Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na GPW oraz szóstym producentem oprogramowania w Europie. Stoi na czele międzynarodowej Grupy Asseco, która działa w 54 krajach i zatrudnia ponad 24 tys. osób. Od ponad 25 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm
z kluczowych dla gospodarki sektorów.

W ramach prowadzonej działalności inwestycyjnej w obszar R&D spółka zbuduje w Rzeszowie Asseco Innovation Hub – centrum, gdzie będą rozwijane technologie z zakresu sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, telemedycyny, elektromobilności, czy IoT. Asseco realizuje również autorskie projekty, korzystając z dofinansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki niemu stworzyło m.in. naziemną stację kontroli – Asseco Ground Control Station do zarządzania kryzysowego i cyberbezpieczeństwa.

AIHAsseco Innovation HubhackathonJarosław BrylR&DTomasz Buczak