Szpital Medicover to pierwsza placówka medyczna w Polsce, gdzie wdrożony został podpis biometryczny. Innowacyjne rozwiązanie technologiczne zostało wprowadzone przez Asseco Data Systems.
W przebiegu leczenia szpitalnego konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody pacjenta na przyjęcie do szpitala, a także realizowane procedury i zabiegi. Pacjenci Szpitala Medicover od marca 2019 r. będą mogli zarejestrować się w placówce z wykorzystaniem biometrycznego podpisu elektronicznego, co usprawni prowadzenie elektronicznej dokumentacji pacjentów.
-Możliwość złożenia podpisu biometrycznego na dokumentach ułatwi i przyspieszy proces obsługi pacjentów naszego szpitala, dodatkowo wzmocni bezpieczeństwo danych osobowych i medycznych. Jesteśmy przekonani, że udostępniona przez nas usługa będzie pierwszym krokiem do wdrożenia jej również w innych procedurach. W dłuższej perspektywie pozwoli to na znaczne ograniczenie dokumentacji w formie papierowej – powiedziała Anna Nipanicz-Szałkowska, Dyrektor Szpitala Medicover.
Innowacja w szpitalu Medicover to bezpieczny i prawnie wiążący sposób, by złożyć podpis biometryczny na tablecie mobilnym udostępnionym pacjentowi. Jest to odpowiedź na rosnącą potrzebę usprawniania i elektronizacji procesów związanych z obiegiem dokumentów w sektorze ochrony zdrowia – powiedział Artur Miękina, Dyrektor Sprzedaży Projektów Kluczowych w Pionie Usług Bezpieczeństwa i Zaufania w Asseco Data Systems SA.
Rozwiązanie polega na zebraniu zgód na dokumencie przyjęcia do szpitala w oparciu o specjalnie przygotowane środowisko sprzętowo-programowe oraz zastosowanie dostarczanych przez Asseco kwalifikowanych usług zaufania w postaci pieczęci elektronicznych i znacznika czasu.
Wdrożenie podpisów biometrycznych to kolejny krok w kierunku stopniowej eliminacji rozwiązań papierowych oraz dążenie do rozwiązań z zakresu e-zdrowia zarówno w szpitalu, jak i centrach medycznych.